Click here to listen to the WAWL Live!
You are listening to The WAWL Live!

Regional: Atlanta, Nashville, Knoxville, more

SEPTEMBER

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) DJ Lewis September 18

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Puff Daddy, Lil Kim, Mase, Faith Evans, Mario Winans, 112, Carl Thomas, The Lox, French Montana September 18

PIEDMONT PARK (Atlanta) “Music Midtown” James Bay, Joseph, Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, Lumineers, Alabama Shakes September 18

ASCEND AMPHITHEATRE (Nashville) Heart, Joan Jett & the Blackhearts, Cheap Trick September 19

CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Squirrel Nut Zippers September 19

THE TABERNACLE (Atlanta) Schoolboy Q, Joey Bada$$ September 19

OAK MOUNTAIN AMPHITHEATRE (Pelham, AL) Heart, Joan Jett & the Blackhearts, Cheap Trick September 20

ASCEND AMPHITHEATRE (Nashville) The Lumineers, Rayland Baxter September 20

IRON CITY (Birmingham) Chevelle September 21

TERMINAL WEST (Atlanta) Okkervil River, Landlady September 21

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Landry September 22

TUSCALOOSA AMPHITHEATRE (Tuscaloosa, AL) Needtobreathe, Mat Kearney, John Mark McMillan, Welshly Arms September 22

ASCEND AMPHITHEATRE (Nashville) The Lumineers September 22

CITY WINERY ATLANTA (Atlanta) Squirrel Nut Zippers September 22

THE MASQUERADE (Atlanta) Sick Puppies September 22

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Landry September 23

REVELRY ROOM (Chattanooga) Black Stone Cherry September 23

TRACK 29 (Chattanooga) Tory Lanez September 23

THE TABERNACLE (Atlanta) Gov’t Mule September 23

COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Amos Lee September 23

CITY WINERY ATLANTA (Atlanta) Martin Sexton September 23

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) James Bay September 23

MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Schoolboy Q, Joey Bada$$ September 23

TUSCALOOSA AMPHITHEATRE (Tuscaloosa, AL) Rascal Flatts, Chase Bryant September 23

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Landry September 24

BARKING LEGS THEATER (Chattanooga) The John Cowan Band September 24

REVELRY ROOM (Chattanooga) Of Montreal, Ruby The Rabbitfoot September 24

TRACK 29 (Chattanooga) Judah & the Lion, The Lonely Biscuits September 24

COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Il Divo September 24

CITY WINERY ATLANTA (Atlanta) Sara Watkins September 24

CHASTAIN PARK (Atlanta) Lauren Hill September 24

FOX THEATRE (Atlanta) Jason Isbell, Josh Ritter September 24

THE TABERNACLE (Atlanta) Cherub, Frenship September 24

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Kanye West September 24

PARK AT HARLINSDALE FARM (Franklin, TN) “Pilgrimage Music & Cultural Festival” Beck, Grace Potter, Violent Femmes, Cake, Shakey Graves, Kaleo, The Struts (UK), Strumbellas, LunchMoney Lewis, Jonny P, Electric Western, World, Tom Mason, Jazzy Ash & The Leaping Lizards, The Happy Racers, Wild Belle, Mr. Steve The Music Man, Casey Campbell September 24

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Landry September 25

REVELRY ROOM (Chattanooga) American Aquarium September 25

TRACK 29 (Chattanooga)  Schoolboy Q, Joey Bada$$ September 25

THE TABERNACLE (Atlanta) Gojira, Tesseract September 25

BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) Violent Femmes September 25

BJCC CONCERT HALL (Birmingham) 3 Doors Down, Pop Evil, Red Sun Rising September 25

KNOXVILLE COLISEUM (Knoxville) Needtobreathe, Mat Kearney, John Mark McMillan, Welshly Arms September 25

PARK AT HARLINSDALE FARM (Franklin, TN) “Pilgrimage Music & Cultural Festival” Daryl Hall & John Oates, Jason Isbell, Kacey Musgraves, The Arcs, City and Colour, Better Than Ezra, Preservation Hall Jazz Band, Margo Price, Anderson East, The Suffers, Blind Pilot, Brothers Osborne, Son Little, Langhorne Slim, JD & The Straight Shot, Big Sam’s Funky Nation, Ralph’s World, Tom Mason, Jazzy Ash & The Leaping Lizards, The Happy Racers, Mr. Steve The Music, Casey Campbell September 25

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) 3 Doors Down, Pop Evil, Red Sun Rising September 26

CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Coco Montoya September 26

TRACK 29 (Chattanooga) Sevendust, Crobot, Wilson September 27

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Prophets of Rage September 27

IRON CITY (Birmingham) Lake Street Dive September 27

ALABAMA THEATRE (Birmingham) Band of Horses September 27

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Kountry Wayne September 28

THE MILL & MINE (Knoxville) Lake Street Dive September 28

ALABAMA THEATRE (Birmingham) Jason Isbell September 28

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Jodi White September 29

SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Peter Cetera September 29

MERCY LOUNGE (Nashville) Nada Surf September 29

BIJOU THEATRE (Knoxville) Shovels & Rope September 29

TERMINAL WEST (Atlanta) Jon McLaughlin, Marc Scibilia September 29

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Jodi White September 30

ROSS’ LANDING PARK (Chattanooga) “Three Sisters Music Festival” Greensky Bluegrass, The Gibson Brothers, Mipso, Dismembered Tennesseans September 30

ASCEND AMPHITHEATRE (Nashville) Counting Crows, Rob Thomas September 30

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) John Prine September 30

SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Peter Cetera September 30

TERMINAL WEST (Atlanta) Nada Surf September 30

CHASTAIN PARK (Atlanta) Ben Rector September 30

HARRAH’S CHEROKEE CASINO (Cherokee, NC) Gov’t Mule September 30

OCTOBER

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Jodi White October 1

ROSS’ LANDING PARK (Chattanooga) “Three Sisters Music Festival” Keller and the Keels, Béla Fleck & Abigail Washburn, Chatham County Line, Trout Steak Revival, Lone Mountain Band October 1

THE TABERNACLE (Atlanta) Charlie Puth October 1

EAST ATLANTA VILLAGE (Atlanta) “Project Pabst” Run The Jewels, Mastodon, Santigold, NOFX, Charles Bradley, Internet, Real Estate, Titus Andronicus, Summer Cannibals, Omni, Radioactivity, Mind Spiders, Nots, The Biters, Jacuzzi Boys, Midnight Larks October 1

MABLE HOUSE BARNES AMPHITHEATRE (Mableton, GA) “Georgia Blues and Roots Festival” Jarekus Singleton, Big Bill Morganfield, Tas Cru, Delta Moon, Diane Durrett, Caroline Aiken, John Pagano, The Georgia Flood, Voo Davis, Frank LaTorre & The King Bees, Donna Hopkins October 1

THE COMEDY CATCH (Chattanooga) Jodi White October 2

BIJOU THEATRE (Knoxville) Blitzen Trapper October 2

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Gavin DeGraw, Andy Grammer October 3

ZIGGY’S (Chattanooga) Unconscious Disturbance October 4

SATURN (Birmingham) Andrew Bird, Sinkane October 4

IRON CITY (Birmingham) Young the Giant, Ra Ra Riot October 4

VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Prophets of Rage October 4

THE MILL & MINE (Knoxville) Coheed & Cambria, Saves The Day, Polyphia October 4

EXIT/IN (Nashville) Insane Clown Posse, Cane Hill October 4

THE TABERNACLE (Atlanta) Slayer, Anthrax, Death Angel October 5

SYMPHONY HALL (Atlanta) George Thorogood & The Destroyers, The Outlaws October 5

BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) Clutch, Zakk Sabbath, Kyng October 5

IRON CITY (Birmingham) Blue October October 5

WAR MEMORIAL AUDITORIUM (Nashville) Alter Bridge October 5

TERMINAL WEST (Atlanta) The Dandy Warhols, Savoy Motel October 6

CENTER STAGE (Atlanta) Eric Johnson October 6

SYMPHONY HALL (Atlanta) Kansas October 7

NASHVILLE MUNICIPAL AUDITORIUM (Nashville) Pretty Lights, Big Wild October 7

CANNERY BALLROOM (Nashville) The Chris Robinson Brotherhood October 7

MERCY LOUNGE (Nashville) The Dandy Warhols, Savoy Motel October 7

EXIT/IN (Nashville) David Cook October 7

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Todd Snider, Rorey Carroll October 7

CARL BLACK CHEVY WOODS AT FONTENEL (Whites Creek, TN) Kid Rock October 7

OAK MOUNTAIN AMPHITHEATRE (Pelham, AL) Korn, Breaking Benjamin, Motionless in White, Silver Snakes October 7

THE INTERNATIONAL (Knoxville) Wednesday 13, One-Eyed Doll, The Things They Carried, Deconbrio, La Basura Dell Diablo, Gabriel and The Apocalypse October 7

TRACK 29 (Chattanooga) Switchfoot, Relient K October 8

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Kansas October 8

NASHVILLE MUNICIPAL AUDITORIUM (Nashville) Pretty Lights, Big Wild October 8

VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Lady Antebellum, Jennifer Nettles October 8

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Switchfoot, Relient K October 9

MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Die Antwoord October 9

TERMINAL WEST (Atlanta) The Dear Hunter, Eisley, Gavin Castleton October 9

BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) Bad Religion, Against Me!, Dave Hause October 9

MERCY LOUNGE (Nashville) The Faint, Gang of Four October 10

THE TABERNACLE (Atlanta) M83, Shura October 10

FOX THEATRE (Atlanta) Anderson, Rabin & Wakeman (ARW) October 10

SATURN (Birmingham) The Dandy Warhols, Savoy Motel October 10

THE MILL & MINE (Knoxville) M83 October 11

CENTER STAGE (Atlanta) The Faint, Gang of Four October 11

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Henry Rollins October 11

CITY WINERY ATLANTA (Atlanta) Marc Cohen October 12

LEGACY ARENA (Birmingham) Amy Schumer October 12

SWEET P’S BBQ AND SOUL HOUSE (Knoxville) Don Dixon October 12

REVELERY ROOM (Chattanooga) What So Not October 13

VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Korn, Breaking Benjamin, Motionless in White, Silver Snakes October 13

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Florida Georgia Lie October 13

THE BLUEBIRD CAFÉ (Nashville) Lee Harvey Osmond October 13

CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Leon Russell October 13

BIJOU THEATRE (Knoxville) Henry Rollins October 13

SCHERMERHRON SYMPHONY CENTER (Nashville) Chick Corea October 14

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Adele October 15

THE TABERNACLE (Atlanta) Lewis Black October 15

THE EARL (Atlanta) Midge Ure October 15

BLIND WILLIE’S (Atlanta) The Nighthawks October 15

PHILIPS ARENA (Atlanta) Amy Schumer October 15

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Adele October 16

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) The Head and The Heart, Declan McKenna October 16

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Echo & the Bunnymen October 17

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Elvis Costello October 17

COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Elvis Costello October 18

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Joan Osborne October 18

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Echo & the Bunnymen October 18

BJCC CONCERT HALL (Birmingham) ZZ Top October 19

CANNERY BALLROOM (Nashville) Donavon Frankenreiter October 19

CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) The Manhattan Transfer, Take 6 October 19

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Bob Weir October 19

THE INTERNATIONAL (Knoxville) Blue October October 20

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Dar Williams October 20

CANNERY BALLROOM (Nashville) Blue October October 21

BOUTWELL AUDITORIUM (Birmingham) St. Paul And The Broken Bones October 21

THE MILL & MINE (Knoxville) Band of Horses October 21

KNOXVILLE COLISEUM (Knoxville) Alabama October 21

VINYL (Atlanta) Donavon Frankenreiter October 21

VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Phish October 21

TRACK 29 (Chattanooga) Band of Horses October 22

MEMORIAL AUDITORIUM (Chattanooga) Anthony Hamilton, Lalah Hathaway, Eric Benet October 22

LAKEWOOD AMPHITHEATRE (Atlanta) Florida Georgia Line, Cole Swindell, The Cadillac Three, Kane Brown October 22

FOX THEATRE (Atlanta) Bonnie Raitt, The California Honeydrops October 22

SYMPHONY HALL (Atlanta) Trailer Park Boys October 23

THE MASQUERADE (Atlanta) The Devil Wears Praqda, Memphis May Fire, Silverstein, Like Moths To Flames October 23

CANNERY BALLROOM (Nashville) Tegan & Sara October 24

TIVOLI THEATRE (Chattanooga) ZZ Top October 25

COBB ENERGY PERFORMING CENTER (Atlanta) Carol Burnett October 25

SYMPHONY HALL (Atlanta) Loreena McKennitt October 25

THE INTERNATIONAL (Knoxville) Twiztid, Mac Lethal, Lex The Hex Master, Zodiac Mprint, Menace 2 Sobriety, Godz Of Kaos October 25

PHILIPS ARENA (Atlanta) Mana October 26

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Catfish And The Bottlemen October 26

THE TABERNACLE (Atlanta) Die Antwoord October 26

TENNESSEE THEATRE (Knoxville) Loreena McKennitt October 26

IRON CITY (Birmingham) Die Antwoord October 27

TRACK 29 (Chattanooga) Here Come the Mummies October 28

TIVOLI THEATRE (Chattanooga) Blackberry Smoke October 28

PHILIPS ARENA (Atlanta) Adele October 28

TRACK 29 (Chattanooga) NF October 29

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Blue Oyster Cult October 29

PHILIPS ARENA (Atlanta) Adele October 29

LAKEWOOD AMPHITHEATRE (Atlanta) “Laid Back Festival” Gregg Allman, ZZ Top, Blackberry Smoke, Michelle Malone, Mother’s Finest, Jaimoe’s Jasssz Band, Kevn Kinney, Gabriel Kelley, Stone Rider October 29

THE TABERNACLE (Atlanta) Switchfoot, Relient K October 30

SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Loreena McKennitt October 30

TRACK 29 (Chattanooga) Moon Taxi October 31

TERMINAL WEST (Atlanta) Of Montreal October 31

NOVEMBER

PHILIPS ARENA (Atlanta) Sia, Miguel, AlunaGeorge November 1

SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Colbie Caillat, High Dive Heart November 1

MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Andrew W.K. November 3

FRANKLIN THEATRE (Franklin, TN) Ricky Nelson Remembered Feat. Matthew & Gunnar Nelson November 4

ANDREW JACKSON HALL (Nashville) Pet Shop Boys November 4

BJCC CONCERT HALL (Birmingham) Bonnie Raitt, The California Honeydrops November 4

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Galactic, Fruition November 4

FRANKLIN THEATRE (Franklin, TN) Judy Collins November 5

THE MASQUERADE (Atlanta) Death From Above 1979, Black Rebel Motorcycle Club, Deap Vally November 5

HELL AT THE MASQUERADE (Atlanta) The Red Jumpsuit Apparatus November 5

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Jonathan Edwards November 6

THOMPSON BOLING ARENA (Knoxville) Jeff Dunham November 6

IRON CITY (Birmingham) Ingrid Michaelson, AJR November 7

SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Anderson, Rabin & Wakeman (ARW) November 7

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Dweezil Zappa November 7

THE TABERNACLE (Atlanta) Elle King November 8

MEMORIAL AUDITORIUM (Chattanooga) Needtobreathe, Parachute, Welshly Arms November 10

TENNESSEE THEATRE (Knoxville) ZZ Top November 8

SWEET P’S BBQ AND SOUL HOUSE (Knoxville) Webb Wilder November 9

TENNESSEE THEATRE (Knoxville) Bob Dylan November 9

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Keith Urban, Brett Eldredge, Maren Morris November 11

THE TABERNACLE (Atlanta) Tegan & Sara November 11

MUSIC ROOM AT SMITH’S OLDE BAR (Atlanta) Stroke 9 November 11

TERMINAL WEST (Atlanta) Bob Mould November 11

HARRAH’S CHEROKEE CASINO (Cherokee, NC) 3 Doors Down November 12

TIVOLI THEATRE (Chattanooga) Bob Dylan November 13

LEGACY ARENA (Birmingham) Carrie Underwood, Easton Corbin, The Swon Brothers November 14

SYMPHONY CENTER (Atlanta) Pet Shop Boys November 14

TERMINAL WEST (Atlanta) Peter Hook November 15

BJCC CONCERT HALL (Birmingham) Bob Dylan November 15

INFINITE ENERGY CENTER (Atlanta) Pentatonix, Us The Duo November 16

BLIND WILLIE’S (Atlanta) Joe Louis Walker November 19

HEAVEN AT THE MASQUERADE (Atlanta) Yellowcard, Like Torches, Dryjacket November 19

THE TABERNACLE (Atlanta) Drive-By Truckers, Kyle Craft November 19

HARRAH’S CHEROKEE CASINO (Cherokee, NC) Bret Michaels, Warrant, Firehouse November 19

PHILIPS ARENA (Atlanta) Juan Gabriel November 20

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Radney Foster November 20

NASHVILLE MUNICIPAL AUDITORIUM (Nashville) The 1975 November 21

BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) The Naked And Famous November 22

FOX THEATRE (Atlanta) The 1975 November 22

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Col. Bruce Hampton November 25

TIVOLI THEATRE (Chattanooga) Goo Goo Dolls November 26

THE TABERNACLE (Atlanta) Seven Lions, Pegboard Nerds, Unlike Pluto, Grum November 26

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Kristian Bush November 27

BJCC CONCERT HALL (Birmingham) Goo Goo Dolls November 27

COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) The Octonauts November 29

CANNERY BALLROOM (Nashville) Seven Lions, Pegboard Nerds, Unlike Pluto, Grum November 30

BRIDGESTONE ARENA (Nashville) “The Charlie Daniels Band Volunteer Jam” Charlie Daniels Band, Chris Stapleton, Kid Rock, Larry the Cable Guy, Travis Tritt November 30

TENNESSEE THEATRE (Knoxville) Goo Goo Dolls November 30

DECEMBER AND AFTER

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Howard Jones December 1

COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Brian Setzer Orchestra December 3

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Diane Durrett December 4

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Kenny G December 5

COUNTRY TONITE THEATRE (Pigeon Forge, TN) Loretta Lynn December 9

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Atlanta Rhythm Section December 9

COUNTRY TONITE THEATRE (Pigeon Forge, TN) Loretta Lynn December 10

THE TABERNACLE (Atlanta) Flosstradamus, Gent & Jawns, Slushii December 10

INFINITE ENERGY CENTER (Duluth, GA) Trans-Siberian Orchestra December 14

INFINITE ENERGY CENTER (Duluth, GA) Michael W. Smith, Amy Grant, Jordan Smith December 16

CENTER STAGE (Atlanta) Reverend Horton Heat, Unknown Hinson, Nashville Pussy, Lucky Tubb December 16

TENNESSEE THEATRE (Knoxville) Mannheim Steamroller December 21

MUSIC ROOM AT SMITH’S OLDE BAR (Atlanta) B.o.B. December 24

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Widespread Panic December 29-31

THE TABERNACLE (Atlanta) Disco Biscuits December 29-31

BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) J.J. Grey & Mofro December 30

THE TABERNACLE (Atlanta) Lukas Graham January 10

IRON CITY (Birmingham) Aaron Lewis January 19

BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) Aaron Lewis January 20

VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Delbert McClinton January 28

KNOXVILLE AUDITORIUM (Knoxville) Mary Wilson February 4

BJCC CONCERT HALL (Birmingham) Twenty One Pilots February 24

SAMFORD UNIVERSITY (Nashville) Bernadette Peters February 25

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Livingston Taylor February 28

SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Peter Frampton March 26