EVENT DATES Chattanooga & environs

Thursday

THE COMEDY CATCH J. Bliss
BUD’S DJ Hammer
TREMONT TAVERN Songwriters Showcase
CAMP HOUSE Open Mic
J.J.’S BOHEMIA Your Chance to Die
RHYTHM & BREWS Zack Farlow
BARKING LEGS THEATER A Tribute to Nat King Cole
COCONUT ROOM Jimmy Harris
MEXI WINGS VII Jesse James and Tim Neal
N’AWLINS RESTAURANT & BAR (Cleveland TN) Bad Tattoo
RHYTHM & BREWS Zack Farlow
RINGGOLD NUTRITION CENTER (Ringgold GA) “Senior’s Dance” with The Prime Country Band
THE MEETING PLACE Live Jazz
TRACK 29 & US101 Concert for a Cause: Parmalee
WHOLE FOODS MARKET Megam Saunders
THE OFFICE @ CITY CAFÉ Open Mic with Hap Henninger

Friday

THE COMEDY CATCH J. Bliss
RAW DJ Barnaby
RHYTHM & BREWS Dave Mathews Tribute Band
J.J.’S BOHEMIA Behold the Brave, The Gills, Rocketboys
NAWLINS (Cleveland, TN) Convertibull
FOUNDRY, THE The Pool
JIM OLIVER SMOKEHOUSE (Monteagle TN) Max T. Barnes, Rose Pyatt, Pez
MILLER PLAZA “NightFall Series” with UTC Takes Over Nightfall, John & Jacob
N’AWLINS RESTAURANT & BAR (Cleveland TN) Convertibull
ROCK CITY GARDENS The Old Time Travelers, Taylor Kress
SLICK’S BURGERS A Man Called Bruce
ZIGGY’S The Road Runners
EL MESON Eddie Pontiac, Tim Lewis
CANCUN RESTAURANT Binji Varossa
COCONUT ROOM Jimmy Harris
CLYDES OF MAIN Chuck Mead
CAMP HOUSE Soul Social
JJ’S BOHEMIA Behold the Brave, The Gills, Rocket Boys
BARKING LEGS THEATER The Floor is YOURS
w THE OFFICE @ CITY CAFÉ Mark Andrew
ZIGGY’S UNDERGROUND The Toad Runners
T-BONES Ramble in the Attic

Saturday

THE COMEDY CATCH J. Bliss
RHYTHM & BREWS Chig Martin & the Alabama Outlaws
RIVERFRONT NIGHTS Stokeswood, Remembering January
J.J.’S BOHEMIA Great Barrier Reefs, Dynamo, Charlie the Head
BARKING LEGS THEATER Roger Alan Wade
CARTECAY VINEYARDS (Ellijay GA) Barefoot Boone
FOUNDRY, THE The Pool
JIM OLIVER SMOKEHOUSE (Monteagle TN) Dave Pahanish, Mike Hillard, Marilyn Harris, Travis Bowlin
RHYTHM & BREWS Chig Martin and The Alabama Outlaws
ROCK CITY GARDENS The Old Time Travelers, Tarryn Aimee Smith
ROSS’ LANDING “Riverfront Nights” with Stokeswood, Remembering January
CHATTANOOGA CHOO CHOO Jason Thomas & the Mean-Eyed Cats
EL MESON Eddie Pontiac, Tim Lewis
CANCUN RESTAURANT Binji Varossa
COCONUT ROOM Jimmy Harris
THE CAMP HOUSE A Totally 80’s Prom
CHARLES & MYRTLE’S COFFEE HOUSE Stephen the Blues Dude
JJ’S BOHEMIA Great Barrier Reefs, Dynamo, Charlie the Head
THE OFFICE @ CITY  CAFÉ Kara-Ory-Oke

Sunday

THE COMEDY CATCH J. Bliss
SKYZOO DJ Exphacter
LAKE WINNEPESUKAH Jana Krammer, fireworks to follow.
ROCK CITY CAFÉ 7 STAGE The Highbeams
ROCK CITY GARDENS The Old Time Travelers
FIRST TENNESSEE PAVILLION David Elliot, Mark Kelly Hall
LAKE WINNEPESAUKAH Jana Kramer
LONG HAUL SALOON Open Mic with Jeff Daniels

Monday

TREMONT TAVERN Trivia Night
THE OFFICE SpeakEasy
FOX & HOUND DJ Exphacter
CARTECAY VINEYARDS (Ellijay GA) Lindsay Beth Harper
POLO FIELD IN FORT OGLETHORPE (Ft. Oglethorpe GA) “Labor Day at the Post” with James Rogers, Aimee Garner, New Grass Express, Howdyjoegetm, Hohnson Carpenter
VETERAN’S PARK (Collegedale TN) “Let Freedom Sing” Independence Day Celebration with the East Tennessee Symphony Orchestra, 7pm Free Fireworks Show
WALKER COUNTY CIVIC CENTER (Rock Spring GA) “Stocking Full Of Love” benefit with Paul Smith and the Sky High Band
COCONUT ROOM Monday Nite Big Band
THE WELL  Very Open Mic

Tuesday

TREMONT TAVERN Open Mic w/ Mike McDade
J.J.’S BOHEMIA Shabti, Marbin, Soft Server
SOUTHERN BELLE RIVERBOAT Bill McCallie & In Cahoots
TREMONT TAVERN Open Mic with Mike McDade

Wednesday

RAW Open Jam
SPRINGHILL SUITES CHATTANOOGA DOWNTOWN No Big Deal
EL MESON Eddie Pontiac
SPRIING HILL SUITES The Other Guys
COCONUT ROOM Jimmy Harris
SUGAR’S DOWNTOWN Dan Sheffield
BARKING LEGS THEATER Wednesday Night Jazz
THE OFFICE @ CITY CAFÉ Blues Night with Yattie Westfield

CONTINUING in Chattanooga & environs

LOOKOUT MOUNTAIN CITY HALL (Lookout Mtn, GA) “Market Above the Clouds” First Saturday of each month.
FIRST CENTENARY UNITED METHODIST CHURCH  (Chattanooga)  Singles One  Mondays @ 6 PM
GREATER CHATTANOOGA ASPIES (Chattanooga) Third Tuesday of each month, 6-8 pm 
DEVELOPMENT RESOURCE BUILDING (Chattanooga) Chattanooga Alliance for Animals First Wednesday of the month
MILLER MOTLE TECHNICAL COLLEGE (Chattanooga) CHEO Complimentary Health Education Organization Chapter Meeting  Third Sunday 2-4 PM
THE CHATTANOOGAN Breakfast Education & Networking Workshop Second Wednesday of the month
BRADFORD HEALTH CENTER (Chattanooga) Free Parent Support Meeting Thursdays 5-6pm
THE ELKS LODGE (Cleveland) Joe Collins Tuesdays
LAS MARGARITA’S (Cleveland) Collins Brothers Band Thursdays

UPCOMING EVENTS in TN GA NC AL

SEPTEMBER

J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Your Chance to Die September 3
IRON CITY (Birmingham) Jonny Lang September 3
T-BONE’S (Chattanooga) Ramble in the Attic September 4
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Behold the Brave, The Gills, Rocketboys September 4
NAWLINS (Cleveland, TN) Convertibull September 4
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) ZZ Ward September 4
IRON CITY (Birmingham) GWAR, Butcher Babies, Battlecross September 4
THE MASQUERADE (Atlanta) Fear Factory, Once Human, Before The Mourning, The Bloodline September 4
RIVERFRONT NIGHTS (Chattanooga) Stokeswood, Remembering January September 5
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Great Barrier Reefs, Dynamo, Charlie the Head September 5
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Kelly Clarkson, Pentatonix, Eric Hutchinson September 5
ASCEND AMPHITHEATER (Nashville) Widespread Panic September 5
AARON’S AMPHITHEATRE (Atlanta) Chris Brown, Kid Ink, Omarion, Fetty Wap, Teyana Taylor September 5
BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) Jim Jefferies September 5
SATURN (Nashville) X September 5
WOLF CREEK AMPHITHEATRE (Atlanta) Morris Day & the Time, Con Funk Shun, Lakeside, Zapp Band September 6
THE TERMINAL (Atlanta) The Orb September 6
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) X September 6
CENTER STAGE (Atlanta) ZZ Ward September 7
THE NICK (Birmingham) Sleepy Kitty, Brier September 7
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Shabti, Marbin, Soft Server September 8
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Purity Ring September 8
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) X September 8
EXIT/IN (Nashville) Andrew W.K. September 9
IRON CITY (Nashville) Purity Ring September 9
TERMINAL WEST (Atlanta) X September 9
THE TABERNACLE (Atlanta) Rodrigo y Gabriela, Todd Park Mohr September 9
CENTER STAGE (Atlanta) Uncle Acid & The Deadbeats, Ecstatic Vision, Ruby The Hatchet September 9
TRACK 29 (Chattanooga) GWAR, Butcher Babies, Battlecross September 10
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Brave Baby September 10
AARON’S AMPHITHEATRE (Atlanta) Kelly Clarkson, Pentatonix, Eric Hutchinson September 10
AVONDALE BREWING COMPANY (Birmingham) Umphrey's McGee September 10
COTTON-EYED JOE’S (Knoxville) Shooter Jennings With Waymore’s Outlaws September 10
BIJOU THEATRE (Knoxville) Steve Earle, The Mastersons September 10
PUBLIC SQUARE PARK (Nashville) “Live on The Green” Rodrigo y Gabriela, Delta Rae, JD McPherson, Kopecky, Humming House, Civil Twilight September 10
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) BoDeans September 10
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Danimal Planet, Los Colognes September 11
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Lady Antebellum, Hunter Hayes, Sam Hunt September 11
THE MASQUERADE (Atlanta) Reverend Horton Heat, The Adicts September 11
SYMPHONY HALL (Atlanta) Dwight Yoakam September 11
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Godspeed You! Black Emperor, Xylouris White September 11
THE LOFT (Atlanta) Rita Ora September 11
THE FOUNDRY (Athens, GA) Shawn Mullins September 11
IRON CITY (Birmingham) Earl Sweatshirt, Remy Banks September 11
EGAN'S (Tuscaloosa) James Leg September 11
THE CONCOURSE (Knoxville) J.J. Grey & Mofro September 11
OLD CITY COURTYARD (Knoxville) Lil Jon September 11
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Megan Saunders and the Driftless, The Sweet Sisters, Rye Baby September 12
MEMORIAL AUDITORIUM (Nashville) The Avett Brothers September 12
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Josh Groban September 12
PHILIPS ARENA (Atlanta) Ed Sheeran, Christina Perri September 12
AARON’S AMPHITHEATRE (Atlanta) "One Music Fest" The Roots, Ms. Lauryn Hill, Wale, Big K.R.I.T., A$AP Rocky, Janelle Monáe, Ghostface Killah, Raekwon, Scarface, 8Ball & MJG, Jidenna, Sza, St. Beauty, Raury, Deep Cotton, Roman GianArthur, The Internet September 12
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Angie Stone September 12
40 WATT CLUB (Athens, GA) Best Coast September 12
PUBLIC SQUARE PARK (Nashville) Ben Folds, All Them Witches, Anderson East,  Elle King, Kaleo, Lennon & Maisy, The Districts September 12
THE INTERNATIONAL (Knoxville) Buckcherry, Saving Abel, Of Texas September 12
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Ed Sheeran, Christina Perri September 13
THE MASQUERADE (Atlanta) "HardDrive Live Tour" Tremonti, Trivium September 13
HELL AT THE MASQUERADE (Atlanta) The Atomic Bitchwax, Mos Generator September 13
ASCEND AMPHITHEATER (Nashville) Daryl Hall & John Oates September 14
EXIT/IN (Nashville) Swervedriver September 14
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Snarky Puppy September 14
THE CONCOURSE (Knoxville) Three Days Grace September 14
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Blues Traveler September 15
THE TABERNACLE (Atlanta) Three Days Grace September 15
IRON CITY (Nashville) Steve Earle, The Mastersons September 15
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Earl Sweatshirt, Remy Banks September 15
THE NICK (Birmingham) Skinny Lister September 15
SATURN (Birmingham) Andrew W.K. September 15
IRON CITY (Birmingham) Steve Earle, The Mastersons September 15
IRON CITY (Birmingham) Blues Traveler September 16
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) Diarrhea Planet September 16
40 WATT CLUB (Athens, GA) Swervedriver, Gateway Drugs September 16
FAMILY WASH (Nashville) Will Kimbrough September 16
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Folk Killer, Ebony Eyes September 17
OAK MTN. AMPHITHEATRE (Pelham, AL) Van Halen, Kenny Wayne Shepherd September 17
PURGATORY AT THE MASQUERADE (Atlanta) Skinny Lister September 17
THE FACTORY AT FRANKLIN (Franklin, TN) Shemekia Copeland, The Mavericks, Joel Rafael September 17
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) SOCRO CD Release Party September 18
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Billy Idol September 18
EXIT/IN (Nashville) Kap Slap September 18
SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) George Benson September 18
AMERICANA MUSIC FESTIVAL (Nashville) Jackie Greene, Willie Watson, Town Mountain, Tall Heights, Steelism, Low Cut Connie, John Paul Keith, William Elliott Whitmore, Dom Flemons, ChessBoxer, Laney Jones And The Spirits, American Aquarium, John Moreland, Corb Lund, Kristin Andreassen, Eddie Berman & The Iron Rails, Great Peacock, Spirit Family Reunion,  Cale Tyson, Adam Faucett, Michaela Anne, Band Of Heathens, Anderson East, T Sisters, Buxton, Henry Wagons, Brian Wright, Andrew Leahey & The Homestead, Kingsley Flood, Anthony D'Amato, Hugh Bob & The Hustle, The Wild Reeds, Uncle Lucius, Jim Lauderdale, Whitey Morgan, Lee Ann Womack, Sam Outlaw, Madisen Ward And The Mama Bear September 18
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Kristin Chenoweth September 18
SYMPHONY HALL (Atlanta) Seth MacFarlane September 18
PIEDMONT PARK (Atlanta) “Music Midtown” Elton John, Drake, Alice In Chains, Hozier, Kodaline, Jenny Lewis, Tove Lo, Catfish And The Bottlemen, August Alsina, Metric, Elliot Moss, Jamie N Commons September 18
CAMP FEST (Camp Blue Ridge, GA) Cold War Kids, Hey Rosetta!, Langhorne Slim, The Whigs, Margo & the Pricetags, Alanna Royale September 18
HOMER HAMILTON AMPHITHEATRE (Knoxville) Warrant September 18
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Bombadil, Kingsley Flood, Antrony D'Amato September 19
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Godspeed You! Black Emperor, Xylouris White  September 19
ASCEND AMPHITHEATRE (Nashville) Loretta Lynn, Steve Earle, Gillian Welch, Tift Merritt,Eric Haywood, Nikki Lane September 19
THE WAREHOUSE (Clarksville, TN) Burn Halo, Heartist September 19
CAMP FEST (Camp Blue Ridge, GA) Cold War Kids, Hey Rosetta!, Langhorne Slim, The Whigs, Margo & the Pricetags, Alanna Royale September 19
PIEDMONT PARK (Atlanta) “Music Midtown” Van Halen, Lenny Kravitz, Daryl Hall & John Oates, Billy Idol, Sam Smith, Run The Jewels, Andrew McMahon in the Wilderness, Colony House, Icona Pop, The Airborne Toxic Event, X Ambassadors, Panic! At The Disco, Elle King, New Politics, Alessia Cara, Vance Joy, Vinyl Theatre, Rozzi Crane September 19
VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Kip Moore, Dierks Bentley, Maddie & Tae, Canaan Smith September 19
LEGACY ARENA AT THE BJCC (Birmingham) Ariana Grande, Prince Royce September 20
CAMP FEST (Camp Blue Ridge, GA) Cold War Kids, Hey Rosetta!, Langhorne Slim, The Whigs, Margo & the Pricetags, Alanna Royale September 20
THE MASQUERADE (Atlanta) Burn Halo, Heartist September 20
3RD & LYNDSLEY (Nashville) Jay Farrar September 20
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Awkward Sex and the City- Comedy Showcase September 21
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Samantha Fish September 21
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Gloom, Red Necklace, Generator Earth September 22
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Ariana Grande, Prince Royce September 22
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Indigo Girls September 22
FRANKLIN THEATRE (Franklin, TN) Restless Heart, Charlie McCoy, Michael Lington September 22
VINYL (Atlanta) The Wombats September 22
ASCEND AMPHITHEATRE (Nashville) Daryl Hall & John Oates September 23
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Kacey Musgraves September 23
MEMORIAL AUDITORIUM (Chattanooga) Chris Young, Eric Paslay, Clare Dunn September 24
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Comedy Buffet w/ Louis Katz September 24
THE LIBRARY THEATRE (Hoover, AL) The Blind Boys of Alabama September 24
40 WATT CLUB (Athens, GA) Helmet September 24
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) Beats Antique September 24
HIGH WATT (Nashville) Steve'n'Seagulls September 24
CANNERY BALLROOM (Nashville) Eagles of Death Metal September 24
SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Frankie Valli & the Four Seasons September 24
T-BONE’S (Chattanooga) Georgia Pine September 25
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Taylor Swift, Vance Joy September 25
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Arlo Guthrie, Sarah Lee Guthrie September 25
SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Frankie Valli & the Four Seasons September 25
GRAND OLE OPRY HOUSE  (Nashville) Kristian Bush, Terri Clark, EmiSunshine, Mel Tillis, Chuck Wicks September 25
THE LIBRARY THEATRE (Hoover, AL) The Blind Boys of Alabama September 25
TUSCALOOSA AMPHITHEATRE  (Tuscaloosa) The Spinners September 25
IRON CITY (Birmingham) Eagles of Death Metal September 25
THE TABERNACLE (Atlanta) Nick Jonas, Bebe Rexha September 25
CHASTAIN PARK (Atlanta) Willie Nelson September 25
JJ.’S BOHEMIA (Chattanooga) WAXFANG September 26
TRACK 29 (Chattanooga) Beats Antique September 26
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Taylor Swift, Vance Joy September 26
SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Frankie Valli & the Four Seasons September 26
PARK AT HARLINSDALE FARM (Franklin, TN) "Pilgrimage Music & Cultural Festival" Wilco, Weezer, Sheryl Crow, Cage The Elephant, Neko Case, Iron & Wine, Dr. John, Punch Brothers, Trampled By Turtles, Saint Motel, Madisen Ward And The Mama Bear, Joe Pug, Holly Williams, Will Hoge, Elel, Guthrie Brown, Kingfish September 26
THE TABERNACLE (Atlanta) J Balvin, Becky G September 26
CHASTAIN PARK (Atlanta) Janet Jackson September 26
MCDONOUGH FIELD  (Atlanta) Indigo Girls September 26
TERMINAL WEST (Atlanta) Calexico, Gaby Moreno September 26
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Marlow Drive, Steve Burks, The Vansaders September 27
PARK AT HARLINSDALE FARM (Franklin, TN) "Pilgrimage Music & Cultural Festival" Willie Nelson, The Decemberists, Band Of Horses, Jimmy Cliff, Dawes, St. Paul And The Broken Bones, Chris Stapleton, The Lone Bellow, Lucius, Preservation Hall Jazz Band, Charles Bradley, Nikki Lane, Big Sam's Funky Nation, John & Jacob September 27
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Arlo Guthrie, Sarah Lee Guthrie September 27
PHILIPS ARENA (Atlanta) Marc Anthony, Carlos Vives September 27
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Yo La Tengo September 27
VELVET UNDERGROUND (Atlanta) Byrne And Kelly September 27
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Kraftwerk September 27
ASCEND AMPHITHEATER (Nashville) Janet Jackson September 27
SATURN (Birmingham) Gene Ween September 27
PARK AT HARLINSDALE FARM (Franklin, TN) Willie Nelson, Charles Bradley, The Decemberists, Wilco, Trampled By Turtles, Dawes September 28
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Altercation Punk Comedy Tour September 29
THE EARL (Atlanta) Albert Hammond Jr. September 29
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Lucinda Williams September 29
IRON CITY (Birmingham) Dawes, John Moreland September 29
EXIT/IN (Nashville) Albert Hammond Jr. September 30
THE BASEMENT EAST (Nashville) MuteMath September 30
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) George Ezra September 30
THE FACTORY AT FRANKLIN (Franklin, TN) Webb Wilder, Jason & the Scorchers, Will Kimbrough, Todd Snider September 30
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Mother's Finest September 30
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Lucinda Williams September 30

OCTOBER

TURNER FIELD (Atlanta) Sam Hunt October 1
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Bonnie Bishop, Paul McDonald October 1
CALEDONIA LOUNGE (Athens, GA) Gringo Star October 1
40 WATT CLUB (Athens, GA) Kristen Hersh October1
ROSS’ LANDING PARK (Chattanooga) “Three Sisters Music Festival” Dismembered Tennesseans, Mae, Hot Rize October 2
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Green Jelly, Hatestomp, Mudsex October 2
RED CLAY THEATRE (Duluth, GA) Bob Mould October 2
THE TABERNACLE (Atlanta) Brandi Carlile, Torres October 2
CHASTAIN PARK (Atlanta) K. Michelle,             Azealia Banks October 2
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Lucero October 2
ASCEND AMPHITHEATER (Nashville) Lynyrd Skynyrd October 2
VON BRAUN CENTER (Huntsville) John Prine, Jason Isbell October 2
ALYS ROBINSON STEPHENS PERFORMING ARTS CENTER (Birmingham) Chick Corea and Béla Fleck October 2
ROSS’ LANDING PARK (Chattanooga) “Three Sisters Music Festival” Dismembered Tennesseans, Frank Solivan, Michael Cleveland And Flamekeeper, Front Country, The Travelin' McCourys October 3
SCHWARTZ CENTER (Atlanta) Chick Corea and Bela Fleck October 3
CENTRAL PARK (Atlanta) "Afro-Punk Festival" D'Angelo, Thundercat October 3
VINYL (Atlanta) MuteMath October 3
THE TABERNACLE (Atlanta) Collective Soul October 3
CANDLER PARK (Atlanta) Gringo Star October 3
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Bob Mould October 3
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Brandi Carlile, Torres October 3
COUNTRY TONITE THEATRE (Pigeon Forge, TN) Ray Stevens October 3
HARRAH’S CHEROKEE CASINO (Cherokee) Shinesdown October 3
CENTENNIAL OLYMPIC PARK (Atlanta) Foo Fighters October 4
IRON CITY (Birmingham) Brandi Carlile October 4
AARON’S AMPHITHEATRE (Atlanta) "Funny Or Die Presents The Oddball Comedy & Curiosity Festival" Aziz Ansari, Amy Schumer October 4
TRACK 29 (Chattanooga) Godsmack October 5
RHYTHM & BREWS (Chattanooga) “Monster Energy Outbreak Tour” Nothing More, Marmozets, Turbowolf, Separations October 5
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Foo Fighters October 5
SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) K. Michelle, Azealia Banks October 5
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) Minus the Bear, O’Brother, Aero Flynn October 5
THE TABERNACLE (Atlanta) Disclosure October 5
TRACK 29 (Chattanooga) Rhiannon Giddens October 6
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Okinawa, Mike Coykendall October 6
3RD & LINDSLEY (Nashville) The Chris Robinson Brotherhood October 6
THE TABERNACLE (Atlanta) Twenty One Pilots, Echosmith October 6
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Chrome Pony, Left and Right October 7
THE TABERNACLE (Atlanta) Twenty One Pilots, Echosmith October 7
OAK MOUNTAIN PRESBYTERIAN (Birmingham) Alt-J October 8
SATURN (Birmingham) Rubblebucket, Elel October 8
VON BRAUN CENTER (Huntsville) Miranda Lambert, RaeLynn, Clare Dunn, Courtney Cole October 8
THE FOUNDRY (Athens, GA) Aaron Carter October 8
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) Lake Street Dive October 8
T-BONE’S (Chattanooga) Ramble in the Attic October 9
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Paleface October 9
ASCEND AMPHITHEATER (Nashville) Florence + The Machine October 9
CARL BLACK CHEVY WOODS AMPHITHEATER AT FONTANEL (Whites Creek, TN) Kid Rock October 9
WORKPLAY THEATRE (Birmingham) Aaron Carter October 9
TUSCALOOSA AMPHITHEATRE (Tuscaloosa, AL) Alabama October 9
40 WATT CLUB (Athens, GA) Wavves, Twin Peaks, Steep Leans October 9
LIVE WIRE ATHENS (Athens, GA) Rubbkebucket, Elel October 9
THE TABERNACLE (Atlanta) Ghost, Purson October 9
J.J.’S BOHEMIA (Chattanooga) Fly Golden Eagle, Clear Plastic Masks October 10
ASCEND AMPHITHEATER (Nashville) Grace Potter, Lake Street Dive October 10
CARL BLACK CHEVY WOODS AMPHITHEATER AT FONTANEL (Whites Creek, TN) Kid Rock October 10
CHASTAIN PARK (Atlanta) Jackson Browne, Larry Campbell and Teresa Williams October 10
VINYL (Atlanta) The Dear Hunter, Chon, Gates October 10
VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) All Time Low, Sleeping With Sirens, One Ok Rock October 10
THE TABERNACLE (Atlanta) Warren Haynes, ChessBoxer October 10
IRON CITY (Birmingham) Danzig, Superjoint Ritual, Veil of Maya, Prong, Witch Mountain October 10
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Leela James, Raheem DeVaughn,V Bozeman October 11
THE TABERNACLE (Atlanta) Mint Condition October 11
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Winery Dogs October 12
IRON CITY (Birmingham) Seether, Saint Asonia October 13
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Warren Haynes, ChessBoxer October 13
TERMINAL WEST (Atlanta) Ben Sollee October 14
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Patty Griffin, Darlingside October 14
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Patty Griffin, Darlingside October 15
TERMINAL WEST (Atlanta) Old 97's October 15
THE TABERNACLE (Atlanta) Korn October 15
CENTER STAGE (Atlanta) Joe Jackson October 15
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) The Ann Wilson Thing October 15
TENNESSEE THEATRE (Knoxville) Grace Potter October 15
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Frank Caliendo, George Kanter October 16
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Walk The Moon October 16
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Great White, Slaughter October 16
THE SQUARE ROOM (Knoxville) Lera Lynn October 16
TRACK 29 (Chattanooga) Maddie & Tae  October 17
THE ARENA AT GWINNETT CENTER (Atlanta) Chris Tomlin, Rend Collective October 17
AARONS AMPHITHEATRE (Atlanta) Florida Georgia Line, Frankie Ballard, Thomas Rhett October 17
THE MASQUERADE (Atlanta) New Found Glory, Yellowcard, Tiger Jaw October 17
FOX THEATRE (Atlanta) “Festival of Praise Tour” Hezekiah Walker, Fred Hammond, Donnie McClurkin, Kim Burrell, Isaac Carree, Zacardi Cortez October 17
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Don Henley October 17
CLAYTON CENTER FOR THE ARTS (Maryville, TN) Emmylou Harris, Rodney Crowell October 17
AVONDALE BREWING COMPANY (Birmingham) “Cask and Drum” Warren Haynes, Green River Ordinance,  The Suffers, Great Peacock October 17
WAR MEMORIAL AUDITORIUM (Nashville) All That Remains, We Came As Romans, Emmure, Red Sun Rising, Failure Anthem October 17
CENTENNIAL PARK (Nashville) "SoundHarvest Music Festival" Flaming Lips, Allen Stone, The Weeks October 17
IRON CITY (Birmingham) Walk The Moon October 18
VINYL (Atlanta) Family Force 5, Born Cages October 18
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Don Henley October 18
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Elvis Costello October 19
CENTER STAGE (Atlanta) Hanson October 19
WILDHORSE SALOON (Nashville) The Winery Dogs October 20
BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) Aer, Cody Simpson October 20
THE TABERNACLE (Atlanta) Zedd, Dillon Francis, Madeon, Alex Metric October 20
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) John Cleese / Eric Idle October 21
SATURN (Birmingham) The Polyphonic Spree October 21
MERCY LOUNGE (Nashville) Of Montreal, Diane Coffee October 21
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Montgomery Gentry October 21
SYMPHONY HALL (Atlanta) Boz Scaggs October 22
PHILIPS ARENA (Atlanta) Ricky Martin October 22
THE INTERNATIONAL (Knoxville) Soulfly, Soilwork, Decapitated, Shattered Sun October 22
OAK RIDGE HIGH SCHOOL PERFORMING ARTS CENTER (Oak Ridge, TN) Pat Boone October 22
WORKPLAY BAR (Birmingham) Meiko, Emerson Hart October 22
THE TABERNACLE (Atlanta) Sturgill Simpson October 23
VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Eric Young Scott Paslay, Clare Dunn October 23
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) The Polyphonic Spree October 23
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Poi Dog Pondering, Robert Ellis Orrall October 23
VANDERBILT (Nashville) Third Eye Blind October 23
BIJOU THEATRE (Knoxville) Diarrhea Planet October 23
TRACK 29 (Chattanooga) Seether, Saint Asonia October 24
THE CAMP HOUSE (Chattanooga) The Bright Light Social Hour, Firekid October 24
GEORGIA DOME (Atlanta) Taylor Swift, Vance Joy, Shawn Mendes October 24
CHASTAIN PARK (Atlanta) Mark Knopfler October 24
THE EARL (Atlanta) Diarrhea Planet October 24
TERMINAL WEST (Atlanta) The Polyphonic Spree October 24
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) The Devil Makes Three October 24
IRON CITY (Birmingham) Dan + Shay, Kelsey Balerini October 24
ZYDECO (Birmingham) Blessthefall, Stickto Your Guns, Emarosa, Oceans Ate Alaska, Cane Hill October 25
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) David Ryan Harris, Melissa Polinar October 25
SYMPHONY HALL (Atlanta) Chris Cornell October 26
40 WATT CLUB (Athens, GA) Gang of Four October 26
ROCKETOWN (Nashville) Blessthefall, Stick to Your Guns, Emorosa, Oceans Ate Alaska, Cane Hill October 26
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Chris Cornell, Hemming October 27
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Chvrches October 27
SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Don McLean October 28
THE MASQUERADE (Atlanta) Babes In Toyland October 28
VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Modest Mouse October 28
IRON CITY (Birmingham) Third Eye Blind October 28
THE TABERNACLE (Atlanta) Margaret Cho October 29
SATURN (Birmingham) Babes In Toyland October 29
EXIT/IN (Nashville) Family Force 5, Born Cages October 30
BJCC CONCERT HALL (Birmingham) SWV October 30
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta)  Blue Oyster Cult October 30
T-BONE’S (Chattanooga) Georgia Pine October 31
IRON CITY (Birmingham) David Nail October 31

NOVEMBER

RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Sturgill Simpson November 1
ASCEND AMPHITHEATRE (Nashville) Dierks Bentley, Florida Georgia Line, Thomas Rhett, Cole Swindell, The Cadillac Three, Canaan Smith, Brooke Eden November 1
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Psychedelic Furs November 1
EXIT/IN (Nashville) Babes In Toyland November 2
THE TABERNACLE (Atlanta) Chance the Rapper, Metro Boomin, D.R.A.M., Towkio November 2
IRON CITY (Birmingham) Psychedelic Furs November 2
THE INTERNATIONAL (Knoxville) All That Remains, We Came As Romans, Emmure, Failure Anthem November 2
IRON CITY (Birmingham) Soul Asylum, Meat Puppets November 3
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Stephen Kellogg November 4
THE FOUNDRY (Athens, GA) Loudon Wainwright III November 5
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Sufjan Stevens November 5
TENNESSEE THEATRE (Knoxville) Kip Moore November 5
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) The Chris Robinson Brotherhood November 5
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) Minus the Bear, O’Brother, Aero Flynn November 5
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Loudon Wainwright III November 6
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Wanda Sykes November 6
ALABAMA THEATRE (Birmingham) Ben Rector, Judah & The Lion November 6
REVELRY ROOM (Chattanooga) Toadies November 7
NORTH ATLANTA TRADE CENTER (Norcross, GA) "Farm Rock Atlanta" Autograph, Femme Fatale, Britny Fox November 7
THE TABERNACLE (Atlanta) Ben Rector, Judah & The Lion November 7
VERIZON WIRELESS AMPHITHEATRE AT ENCORE PARK (Alpharetta, GA) Tim McGraw November 7
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) WAR November 7
IRON CITY (Birmingham) Prong November 8
SYMPHONY HALL (Atlanta) NBC's "Last Comic Standing" November 8
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Puscifer November 8
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Jon McLaughlin, Tess Henley November 10
ALABAMA THEATRE (Birmingham) Sufjan Stevens November 10
KNOXVILLE COLISEIUM (Knoxville) Shinedown, Breaking Benjamin November 10
THOMPSON BOLING ARENA (Knoxville) Stevie Wonder November 10
BLUEBIRD CAFÉ (Nashville) Kinky Friedman November 10
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) SOJA,             J Boog November 11
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Sufjan Stevens November 11
THE FACTORY AT FRANKLIN (Franklin, TN) Horseshoes and Hand Grenades, The Infamous Stringdusters, Peter Case, John Conlee November 11
IRON CITY (Birmingham) Robert Cray, Shemekia Copeland November 11
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Patti Smith November 12
IMPROV COMEDY CLUB (Atlanta) Kevin Nealon November 12
FRANKLIN THEATRE (Franklin, TN) Gary Puckett & The Union Gap November 12
GEORGIA THEATRE (Athens, GA) Galactic November 13
THE TABERNACLE (Atlanta) Rise Against, Killswitch Engage November 13
BUCKHEAD THEATRE (Atlanta) The Wood Brothers November 13
IMPROV COMEDY CLUB (Atlanta) Kevin Nealon November 13
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Judy Collins November 13
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Evanescence November 13
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) Shinedown, Breaking Benjamin November 13
HIGH WATT (Nashville) Matt Pond PA November 13
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Galactic November 14
IMPROV COMEDY CLUB (Atlanta) Kevin Nealon November 14
TERMINAL WEST (Atlanta) The English Beat November 14
EXIT/IN (Nashville) Webb Wilder November 14
THE TABERNACLE (Atlanta) King Diamond, Exodus November 16
TERMINAL WEST (Atlanta) The Dandy Warhols November 16
CANNERY BALLROOM (Nashville) The Wonder Years, Motion City Soundtrack, State Champs, You Blew It! November 16
FERST CENTER (Atlanta) Mavis Staples, Joan Osborne November 18
THE FACTORY AT FRANKLIN (Franklin, TN) Moe Bandy November 18
EXIT/IN (Nashville) GWAR, Born of Osiris, Battlecross November 18
ALABAMA THEATRE (Birmingham) St. Paul & Broken Bones November 19
FOX THEATRE (Atlanta) Joe Bonamassa November 20
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Leigh Nash November 20
ALABAMA THEATRE (Birmingham) St. Paul & Broken Bones November 20
FOX THEATRE (Atlanta) Joe Bonamassa November 21
HEAVEN AT THE MASQUERADE (Atlanta) The Wonder Years, Motion City Soundtrack, State Champs, You Blew It! November 21
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Azealia Banks November 21
BIJOU THEATRE (Knoxville) Donna the Buffalo November 22
THE TABERNACLE (Atlanta) Circa Survive, Rx Bandits November 23
CENTER STAGE (Atlanta) Azealia Banks November 23
MARATHON MUSIC WORKS (Nashville) Collective Soul November 25
TRACK 29 (Chattanooga) Collective Soul November 27
CITY WINERY NASHVILLE (Nashville) Paula Poundstone November 27
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Shawn Mullins November 28
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Craig Ferguson November 28

DECEMBER

CALEDONIA LOUNGE (Athens, GA) Southern Culture on the Skids December 3
THE STAR BAR (Atlanta) Southern Culture on the Skids December 4
SATURN (Birmingham) Southern Culture on the Skids December 5
COBB ENERGY PERFORMING ARTS CENTER (Atlanta) Brian Setzer Orchestra December 5
RYMAN AUDITORIUM (Nashville) Brian Setzer Orchestra December 6
SCHERMERHORN SYMPHONY CENTER (Nashville) Kristin Chenoweth December 8/9
SCHERMERHORM SYMPHONY CENTER (Nashville) Smokey Robinson December 10
IMPROV COMEDY CLUB (Atlanta) Norm McDonald December 10
SCHERMERHORM SYMPHONY CENTER (Nashville) Smokey Robinson December 11
IMPROV COMEDY CLUB (Atlanta) Norm McDonald December 11
FERST CENTER (Atlanta) Dee Dee Bridgewater December 12
IMPROV COMEDY CLUB (Atlanta) Norm McDonald December 12
BRIDGESTONE ARENA (Nashville) TobyMac December 13
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Ed Roland December 14
SYMPHONY HALL (Atlanta) Michael McDonald December 14
VARIETY PLAYHOUSE (Atlanta) Matisyahu December 15
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Ed Roland December 15
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Ed Roland December 16
IRON CITY (Birmingham) The Molly Ringwalds December 17
EXIT/IN (Nashville) Jump, Little Children December 18
THE ARENA AT GWINNETT CENTER (Atlanta) Amy Grant, Michael W. Smith December 18
FOX THEATRE (Atlanta) Widespread Panic December 29-31
THE TABERNACLE (Atlanta) STS9 December 30-January 2
TRACK 29 (Chattanooga) Here Come the Mummies December 31
TERMINAL WEST (Atlanta) Perpetual Groove December 31–January 2

JANUARY 2016 and after

EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Delta Moon January 2
IRON CITY (Birmingham) Gregg Allman January 5/6
PHILIPS ARENA (Atlanta) Madonna January 20
CITY WINERY (Atlanta) Colin Hay February 4/5
ANDREW JACKSON HALL (Nashville) Yanni February 10
IRON CITY (Birmingham) R5, Ryland February 10
FOX THEATRE (Atlanta) Yanni February 20
TIVOLI THEATRE (Chattanooga) Gary Clark Jr. February 24
EDDIE’S ATTIC (Atlanta) Livingston Taylor February 27
PHILIPS ARENA (Atlanta) Janet Jackson March 3
KNOXVILLE AUDITORIUM (Knoxville) The 5th Dimension March12
JENNIE ANDERSON THEATRE (Marietta, GA) Herman's Hermits Starring Peter Noone March 27
ROCKETOWN (Nashville) Underoath April 11
THE TABERNACLE (Atlanta) Underoath April 23

Concert Calendar provided coutresy of Enigma. To add your listing, contact: Calendar Editor, Enigma, P.O. Box 825, Chattanooga, TN 37401 or e-mail to calendar@enigmaonline.com.
All dates subject to change without notice.
The WAWL Concert Page